A Méregtelenítés
A szervezet, fizikai, pszichikai és mentális szinten egyaránt koszolódik, piszkolódik, használódik, mint minden a környezetünkben, ezért időközönként nagytakarítást kell végeznünk. Gondoljunk csak bele, hogy milyen lenne az ablaküveg, melyet 20-30 vagy esetleg 50 éven át sem tisztítanánk meg. Még belegondolni is kellemetlen, ugye? Nos, erről van szó. Tisztítani és takarítani kell, hogy megújulva könnyebben és egészségesebben lehessen a mindennapokat megélni. Az alábbiakban sorolom fel azokat a méreganyagokat - természetesen a teljesség igénye nélkül -, melyeket közömbösíteni, vagy teljesen ki is kellene üríteni a szervezetünkből.
MÉRGEK:
- nehézfémek (gépkocsik kipufogógázaiból)
- vírusok toxinjai
- baktériumok toxinjai
- férgek
- emésztési köztes és végtermékek ( húgysav, pumbázisok)
- permetszer, műtrágya maradványok
- húsfélékben lévő antibiotikum maradványok (takarmányból)
- húsfélékben lévő hormonok maradványai
- állati tetemeket, vágóhídi maradványokat viszik dögtelepre, ahol savas hidrolízissel feloldják - nagy hő, nyomás, főzés - sűrítés - granulátumozás - állati takarmányként alkalmazzák - nem bomlanak le
- nagyüzemű növények szintén sok vegyi anyagot kapnak, így tartalmazzák azt is
- technológiai szennyeződések: - tartósítószer, emulátor, ízjavító
- levegőszennyező anyagok: - PCB a műanyagok elégetésekor szabadul fel
- dioxan: húsban előforduló anyag, szemétégetéskor szabadul fel
- az emberi bélrendszerben képződő gázok (kénvegyületek) felszívódnak
- gombás szennyeződés (penészgomba fertőzés)
Az emberi bél hosszú, nem kifejezetten húsevésre specializálódott, így benne az állati eredetű élelem bomlása sokáig tart, erjed és gázosodik.
LERAKÓDÁS: Elsősorban a kötőszövetekben rakódik le, ezért meggátolják az információ áramlását, így bekövetkezik a funkció romlása és kialakul a szervi tünet.
Mivel a fent említettek közül jó néhányat egyszerűen nem lehet kivédeni, gondoljanak csak a kipufogógázokra, ezért azokat, illetve azok kedvezőtlen hatását a szervezetből ki kell űzni.
Mivel fent említettek közül jó néhányat egyszerűen nem lehet, kivédeni, gondoljanak csak a kipufogógázokra, ezért azokat, illetve azok kedvezőtlen hatását a szervezetből ki kell űzni. Erre szolgál a méregtelenítés. A méregtelenítés során bizonyos táplálékok kimaradnak az étkezésből, illetve több olyan táplálék-kiegészítő kerül be, melyek feloldják a szennyeződéseket és elősegítik azok természetes úton való távozását. Mivel minden ember egyénspecifikus, ezért a komplex méregtelenítési eljárásnak is annak kell lennie.
A méregtelenítés folyamata
Méregtelenítésnek nevezzük azt a folyamatot, mely során segítséget nyújtunk szervezetünknek a benne felhalmozódott méreganyagok kiválasztáására.
1. Tehermentesítés= tápanyagbevitel csökkentése (diéták, léböjt... stb.)
2. Mobilizálás= lerakódott salakanyagok felszabadítása (szauna, sport stb.)
3. Kiválasztás= kiürülés serkentése, támogatás (hashajtás, stb.)
Méregtelenítő szerveink
Máj
Az anyagcsere-folyamatokat irányítja, a méreganyagok kiválasztását, valamint az által termelt epe teszi lehetővé a zsíremésztést. A szív és a belek irányából érkezik hozzá a vér. Mivel ez utóbbi sok olyan anyagot tartalmaz, ami a vékonybélben nem volt hasznosítható, ezért a máj ezeket az anyagokat megszűri, feldolgozza, majd a vesékhez továbbítja ürítés céljából.
Régóta ismert az edzett máj jelenség, ami azt jelenti, hogy az edzett ember az edzések hatására hatékonyabban, gyorsabban bontja le a kívülről bevitt anyagokat és választja ki a méreganyagokat.
Méregtelenítése, regerenálása: máriatövis, csalán, iglice, gyógyteakeverék, hashajtás pl.: keserűsóval.
Vese
Elsődleges feladata, hogy az anyagcsere során keletkező salakanyagokat, valamint a felesleges mennyiségben jelenlévő nátriumot és vizet kiszűrje a vérből, majd eltávolítsa a szervezteből.
Méregtelenítés módja: elegendő folyadék bevitel, folyadéknap tartása.
Tüdő
Kiválasztó szervként működik, hiszen a májat elhagyó, emésztőtraktusból származó vér szűrője. Ezen kívül a belélegzés során oxigént juttat a sejtekhez, majd kilélegzésekor eltávolítja a felesleges szén-dioxidtól a szervezetettől.
Méregtelenítés módja tüdőn keresztül: légző gyakorlatok, légzésterápia, jóga, sport
Bőr
Testünk egészét kívülről bőr borítja, szerepe igen sokrétű. Mirigyeinek savas vegyhatású váladéka kémiai védőburkot képez mindennemű fertőző anyag áthatolása ellen. Fontos szerepe van a hőszabályozásban is. E funkció anatómiai elemei a bőr gazdag érrendszere és a verejtékmirigyek, amelyek útján jelentős lehet a hőleadás. A bőr rossz hővezető, amelyet még fokoz a bőr alatti zsírréteg is. Mirigyrendszere révén kiválasztó szerv is, és ezzel a működésével a vese munkáját támogatja a méregtelenítésben.
Méregtelenítés bőrön keresztül: szauna, fürdők, sport, masszázsok, pakolások, borogatások, vitaminok.
Belek
Két részre osztható, vékony és vastagbélre. A vékonybél kb. 6 méter hosszú, a felszívódás fő területe, a tápanyagok - ásványi anyagok, vitaminok, sók - a sejteken keresztül a hám alatti térbe s onnan az általános keringésbe jutnak. A bélflóra a vékonybél utolsó szakaszában és a vastagbélben helyezkedik el. Mikroorganizmusnak (baktériumok és gombák) alkotják, melyek a tápláléktól függően, szaporodnak vagy pusztulnak. A vékonybél perisztaltikus mozgása keveri és továbbítja a béltartalmat a vastagbél felé, ami ezalatt a vízelvonás révén besűrűsödik. A normál székletürítéssel a felesleges tápanyagok mellett a salanyagok és egyéb mérgek is távoznak a szervezetből. Ennek gyakorisága az emészthetetlen ún. ballasztanyagok és a bevitt folyadék mennyiségétől függ.
Méregtelenítés az emésztőrendszeren keresztül: székletürítés, böjt, méregteleníítés gyógynövényekkel, teák, epehajtás, beöntések, hashajtás.